Najskôr štatistika a fakty: Nehoda Julesa Bianchiho nie je oficiálne považovaná za smrteľnú. To preto, že Medzinárodná automobilová federácia (FIA) klasifikuje ako smrteľný karambol taký, po ktorom jazdec zomrie do 30 dní. A tak v databáze FIA bude u nehody z5.října 2014 Bianchi evidovaný ako vážne zranený a poslednou obeťou formuly 1 zostane Ayrton Senna.
Realita je iná. Bianchi nežije, v utorok mal v Nice pohreb. Takmer všetci piloti budú mať pri zajtrajšom závode v Maďarsku na helme jeho číslo 17, väčšina tímov vboxech aj fotografiu.
Lenže Bianchiho odkaz by mal byť silnejší.Mal by byť mementom, že F1 je stále nebezpečný šport, hoci sa za posledných 20 rokov - po Sennově tragédii v Imole - zásadne premenila.
Je F1 bezpečná?
Dokonca tak, až Bernie Ecclestone - muž, ktorý dlho vládne formulu 1 a ktorý zažil časy, kedy smrť bola" bežnou "súčasťou pretekov - trochu kacírsky povie:" Ak by ste si museli zvoliť, v čom máte v dnešnej dobe havarovať, vybrali by ste si formulu 1, pretože je pravdepodobne najbezpečnejšie v histórii. "
na čo na diaľku odpovie David Coulthard, víťaz 13 Veľkých cien, ktorý hovorí:" Formula 1 je o posúvaní hraníc ľudských možností, a tak tu hrozba tragédie vždy bola, je a bude. "
je pravda, že sa vozidlá F1 skutočne stali pomerne pevným brnením, veď za posledných 30 rokov zmenila FIA požiadavky na ich bezpečnosť 23-krát.A predovšetkým po Sennově nehode sa zapracovalo na tzv. Monokoku, v ktorom pilot sedí aktéri len tak niečo nezničí.
Tvorí ho 12 vrstiev tkaniny, ktorá je upředenou z uhlíkových vlák ien, ktoré sú päťkrát tenšie ako ľudský vlas, zároveň dvakrát pevnejší ako oceľ. Na určených miestach sa medzi tieto vrstvy bet365 bonus vkladajú hliníkové plástu azylon, ktorý sa používa pri výrobe nepriestrelných viest. A tak zatiaľ čo pri nehode sa obvykle rozletia úlomky z prednej aj zadnej časti formule do všetkých strán, miesto, v ktorom sedí jazdec, zostane neporušené.
Výrazne sa zmenili aj únikové zóny, a tak dnes len výnimočne končí auta "zošrotovanie" na zvodidlách. Naopak sa chybující piloti často bez škrabnutia vracia na trať.
Nič z toho Bianchimu nepomohlo.Jeho nehoda patrí do kategórie nepredvídateľných. "Často je to tak, že niektoré nehody sa najskôr musí stať, aby sme sa pred nimi mohli brániť. A Bianchi zastáva najlepší príklad. Takýto scenár predtým nikoho nenapadol, preto bolo dôležité, aby sme nehodu presk úmali do posledného detailu.Do žiadnej analýzy sme neinvestovali toľko času a úsilia, "povedal pre Auto Moto und Sport šéf bezpečnostnej komisie FIA Peter Wright.
nepomohol by ani tank
Vyšetrovanie ukázalo, že vinníkom nehody bol sám Bianchi, ktorý pod dvojitými žltými vlajkami, ktoré značí vážne nebezpečenstvo na trati a to, že sa tu pohybujú ľudia, išiel rýchlo a následne narazil do sedmitunového žeriavu . "Keď vletím do takého stroja, mali by ste problémy, aj keby ste sedeli v tanku.Ten žeriav tam nemal čo robiť, "vie Ecclestone.
Niektorí odborníci, napríklad ako štvornásobný majster sveta Alain Prost, viní FIA, že v Japonsku v desivom počasí reagovala pomaly. Že závod mala skôr zastaviť, že žeriav nemal byť pri trati. "Viem, že vyšetrovanie ukázalo niečo iné a je to pre mňa poburujúce."
Rozporuplné disk usie či teórie sprisahania tu boli, sú a budú bet365 mobil podobne ako pred 21 rokmi v prípade Ayrtona Sennu.
Vtedy dokonca existovalo oveľa viac racionálnych dôvodov, prečo Veľkú cenu San Marina nejet. Iproto nasledovala celá rada zmien, ktoré premenili F1 v bezpečnejšie záležitosť.A (z) mení sa aj teraz.
Už pred sezónou sa posilnila oblasť kokpitov jednotlivých monopostov, zaviedlo sa pravidlo o "virtuálnom safety car", ktoré by bývalo bolo použité práve v Japonsku. To nariaďuje jazdcom ísť obdobnú rýchlosťou, ako keby na trati krúžilo klasické safety car (rýchlosť sa im ukazuje na displeji volante), majú tiež zakázané predbiehať.
Jazdci sú ešte pod väčšou kontrolou. Už teraz majú v ušiach senzory, ktoré merajú, akého dosahujú preťaženie, čoskoro by čidlá mala byť aj na ďalších častiach tela.
F1 a uzavreté kokpity
Znovu sa na scéne objavilo tému uzavretých kokpitov, ktoré by chránili momentálne najzraniteľnejšie časť pilotov, hlavu.Existujú surrealistickej návrhy uzavretých vozov i tých reálnejších, veď sa "stíhačkovými" kokpity sa preteká treba vle Mans. Zástancovia tradičnej F1 je však odmietajú, pretože by vraj narušili jej DNA.
Lenže zatiaľ bet365 čo pred piatimi siedmimi rokmi boli tieto kokpity vážne skôr sci-fi predstavou, teraz už je diskusia racionálnejšie.Zvlášť keď pri tohtoročnom závode v Rakúsku "pristál" Fernando Alonso na voze Kimiho Räikkönena, či keď pri piatkovom tréningu na Veľkú cenu Maďarska obrátil Sergio Pérez monopost hlavou dolu.
"Vďaka otvoreným kokpitom je F1 výnimočná, lenže už máme dosť dôvodov na to, aby sme sa zamysleli, či to nezmeniť, "tvrdí Se bastian Vettel, štvornásobný majster sveta.
Ten úradujúci, Lewis Hamilton, je tiež pre. "Pred mesiacom som videl niekoľko obrázkov uzavretého McLarenu a vyzeralo to super. Neviem, či by to pomohlo, bet 365 ale viem si predstaviť, že jedného dňa zmena príde. A ja nie som proti zmenám, keď sú na prospech bezpečnosti.Rozhodne by sme neprišli o faktor zábavy. "
Na druhú stranu je nutné povedať, že podľa simulácií z Bianchiho nehody, ktorej výsledky zverejnil Auto Moto und Sport, by ani strecha Bianchimu nepomohla. Náraz by bol rovnaký, len by "katom" nebol žeriav, ale samotná strecha.
Napriek tomu je teraz F1 na rázcestí. Zachovať otvorené monoposty, alebo z nich urobiť uzatvorenej vozy? A rozhodne sa pre nich sama, alebo ju "donúti" až � �alší Bianchi, Senna…
bet365 stavky