2017. július 23., vasárnap

Ukrajinskí basketbalisti zaskočili na ME Lotyšov a pomohli Čechom

Lotyšsko po pondelňajšej výhre nad Českom malo domácu skupinu veľmi dobre rozohranú a malo veľkú šancu na prvé miesto. Stačilo mu k tomu poraziť papierovo slabšie súpera Estónsko a Ukrajinu, ktorá doteraz márne čakala na víťazstvo.

Teraz sa ho ale dočkala po dramatickej koncovke a udržala sa v hre o postup. A to predovšetkým zásluhou pivota so skúsenosťami z NBA Kyril Fesenko, ktorý zaznamenal 21 bodov a 10 doskokov.

Ukrajinci sa vyrovnali aj s búrlivým publikom a ani piskot ôsmich tisíc lotyšských fanúšikov im nezabránil v tom, aby v závere premenili kľúčovej trestné hody.

Favorit skupiny D Litva sa pretrápil k víťazstvu 64:62 nad Estónskom.To v pobaltskom derby využilo absenciu choré litovskej hviezdy Jonasa Valančiunase a hr alo s obhajcami striebra vyrovnanú partiu. Dokonca ešte štyri minúty pred koncom viedlo o sedem bodov, ale súper prekvapenie nedovolil.

Litovčania už súperovi neumožnila pridať ani jeden bod a sami šnúrou 8: 0 rozhodli o výhre. Rozhodujúci kôš dal necelé tri sekundy pred koncom Jonas MAČIULIS.

Ďalší skvelý zápas odohral v skupine B Danilo Gallinari, ktorý 25 bodmi dotiahol Taliansku k výhre nad Nemeckom 89:82 po predĺžení. Najprv päť sekúnd pred koncom zrovnal a poslal zápas do nastavenia, následne spolu s ďalšou posilou z NBA Marcom Belinellim rozhodol o výhre.

Navyše pomohol ubrániť hviezdu súpera Dirka Nowitzkého, ktorý zaznamenal len 14 bodov.Nemci teraz musia na postup poraziť v poslednom zápase Španielsko.